Kształtowanie światła w żarówkach i oświetleniu LED

Dzięki konstrukcji elementu świecącego jakim jest dioda LED, światło emitowane jest w ściśle określonym kierunku. Żarówka tradycyjna – z żarnikiem – emituje światło praktycznie we wszystkich kierunkach. Klosze lamp nie zapewniają  idealnego odbicia światła skierowanego do góry – duża część tego światła jest tracona. Jeszcze większe straty powstają, gdy tradycyjną żarówkę użyjemy poza pomieszczeniem w nieodpowiednim kloszu (np. mleczna kula). Duża część światła ucieka po prostu… w kosmos.

W tradycyjnych żarówkach w zasadzie były cztery opcje jeżeli chodzi formowanie strumienia światła – żarówki z odbłyśnikiem i bez, oraz szkło mleczne lub przeźroczyste. W oświetleniu i żarówkach LED często wykorzystuje się soczewkowe układy optyczne (w tym wykorzystujące fenomen totalnego odbicia wewnętrznego TIR – Total Internal Reflection  oraz dyfuzory – do równomiernego rozproszenia strumienia światła. W przypadku lamp LED typu „spot” a więc o wąskim strumieniu światła – 40 lub 60 stopni podstawą są układy soczewkowe. Zapewniają one dużo większą efektywność niż zwierciadła stosowana w żarnikowych spotach halogenowych. Zwierciadło traci 25% światła lub więcej a soczewka tylko ok.10%. Często w ramach jednego układu optycznego jednocześnie wykorzystuje się soczewkę i zjawisko TIR. Obszar skupiany przez TIR odzyskuje światło, które uciekłoby pod dużym kątem z boku – jest kierowane do przodu. Z tego powodu ten rodzaj optyki jest nazywany często kolimatorem, choć oczywiście nie idealnym.

żarówka led gu10  i TIR optics

żarówka led gu10  i TIR optics

Na zdjęciu optyka TIR żarówki LED GU10 zastosowana w modelach:

Żarówka LED LA33-02 GU10 3,5W/200lm Ciepła

oraz

Żarówka LED LA33-02 E14 3,5W/200lm Ciepła

Inny przykład optyki TIR w żarówce LED:

gu10 TIR

żarówki LED soczewki TIR żarówki LED soczewki TIR żarówki LED soczewki TIR

Żarówki LED o szerokim kącie świecenia są wykorzystują mlecznobiałe dyfuzory – podobnie jak tradycyjne żarówki. Różnica jest jednaka taka, że dyfuzor obejmuje kąt 180 stopni i światło nie ucieka do góry. Dyfuzor w żarówce LED  może mieć kształt owalny, bańki lub płomienia i z reguły wykonany jest z mlecznobiałego poliwęglanu.

żarówki LED soczewki TIR e27

Dyfuzor światła stosowany najczęściej w żarówkach LED E27.

Widać, że szczególnie w żarówkach typu reflektorowego  i optyki kolimacyjnej uzyskiwana jest dodatkowa poprawa efektywności oświetlenia LED w stosunku do tradycyjnego.

Reklamy

One Response to Kształtowanie światła w żarówkach i oświetleniu LED

  1. ledfire says:

    Reblogged this on LEDFire.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: